לרוב גירושין נתפסים בתור הליך קשה, מורכב, יקר וקשה רגשית. אין ספק, כי מדובר בהליך לא פשוט, בפרט ברמה האישית, כי זו סיטואציה קשה שבעצם מביאה לסיום מערכת יחסים, ומחייבת בני זוג להסתגל למציאות חדשה, לא רק ברמת הזוגיות, אלא גם ברמת המשפחתיות (דהיינו – כאשר ישנם ילדים משותפים לבני הזוג). יחד עם זאת, בתור עורכי דין לגירושין, אנו יכולים להעיד כי הליך גירושין יכול להיות קל יותר, גם ברמה הרגשית וגם ברמה הכלכלית. הדרך לכך עוברת ביישום מספר המלצות שגיבשנו במהלך השנים, מתוך ניסיון והיכרות עם אלפי הליכים משפטיים של בני זוג בהליך גירושין.

במאמר זה נמנה חלק מההמלצות, אך נבקש להעיר כי אין במאמר כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי אצל עורך דין גירושין בעל ידע וניסיון.

איך נתגרש בהסכמה וביעילות?

כאמור, במהלך השנים ייצגנו אלפי זוגות במסגרת הליכי גירושין, ומתוקף עבודתנו וניסיוננו הרב, מצאנו לנכון לשתף אתכם במספר המלצות, שיישומן יביא לכך שהליך הגירושין שלפניו אתם עומדים, יהיה קל ונוח יותר. אין כאן ערובה להצלחה, אך בוודאי לא יהיה בכך כדי להזיק. הבה נמנה אותן:

לנהוג בכבוד:

אחד הדברים הבסיסיים שיכולים להפוך את הליך הגירושין לקל יותר, הוא פשוט לנהוג בכבוד. במסגרת הליך גירושין, לא פעם ראינו בני זוג אשר נלחמים זה בזו ולמעשה שוכחים שהם מתגרשים מההורה של ילדיהם, ומאדם שהיה בן או בת הזוג שלהם במשך שנים רבות, שחלקן היו טובות מאוד. לכן, תנהגו בכבוד, דבר שיכול לסייע מאוד להתגרש בצורה ראויה.

לא לערב ילדים:

אחת הטעויות הקשות ביותר שעושים בני זוג במסגרת הליך גירושין, היא לערב את הילדים. אל תערבו את הילדים, אל תקריאו להם את כתבי הטענות כדי להסית נגד בן או בת הזוג, אל תספרו לילדים על מה קרה בדיון שאירע היום בבית המשפט או בית הדין הרבני. פשוט אל תערבו אותם. כאשר אתם מערבים את הילדים, אתם יכולים ליצור קרע קשה מאוד, לעיתים בלתי הפיך, ביחסים בינם לבין ההורה השני. כמו כן, כאשר אתם מערבים את הילדים שלכם, אתם מעמידים את עצמכם בסיכון לתביעה בגין ניכור הורי. לכן, , אל תערבו את הילדים שלכם במסגרת הליך הגירושין.

מה המטרה הסופית שלכם?

בהקשר למה שכתבנו בטיפ הראשון, לעיתים, זוגות שוכחים במסגרת הגירושין מה הם בעצם רוצים. אז מה אדם שמתגרש רוצה להשיג? לרוב הוא רוצה למצוא זוגיות טובה יותר. לכן, אל תעכבו את ההליך לשווא, אל תקשו על ההליך ואל תתעקשו סתם, ללא סיבה רציונלית. אם תנהגו ככה ולא תשכחו מה המטרה שלכם, הרי שאז הגירושין בהסכמה יהיו מהירים וגם נעימים יותר.

היעזרו בעורך דין גירושין:

כדי להתגרש בהסכמה ובצורה יעילה ונעימה, אתם צריכים לעשות זאת ממקום של כוח. ייעוץ משפטי ובפרט ייצוג משפטי, לא נועד כדי להקשות, אלא כדי להעניק לכם את הידע ואת המקצועיות, שיסייעו לכם להתגרש בצורה רצינית וטובה, שגם שומרת על האינטרסים שלכם.

נסו לפנות למגשר גירושין:

אחת האפשרויות לייעל את הליך הגירושין ולזרז אותו, היא פשוט להגיע להסכם גירושין בהסכמה. כדי לעשות זאת, אמנם אין חובה, אך מומלץ לפנות למגשר גירושין שהוא גם עורך דין משפחה. מגשר, מלשון "גשר", יוכל לסייע לבני הזוג להגיע להסכמות על כל נושאי הגירושין, ובכך בעצם לסייע לבני הזוג לערוך הסכם גירושין ולהגישו בהמשך לערכאות הרלוונטיות. גישור, להבדיל מהליך משפטי, יכול להיות מהיר מאוד, ולהסתיים ממש בתוך שבועות, ואף פחות מכך, תלוי בזמינות וברצון של בני הזוג. לעומת זאת, הליך משפטי יכול בהחלט להימשך חודשים ארוכים ולעיתים אף שנים. לכן, אנו תמיד מציעים להיעזר בגישור, כדי להגיע לידי הסכמות, ובכך גם לייעל את הליך הגירושין.

לסיכום:

במאמר זה עמדנו על האפשרויות לייעל את הליך הגירושין ובכך גם להתגרש בהסכמה ובמהירות. אנו מציעים ליישם את ההמלצות שלנו. אלו המלצות אנושיות, ולא בהכרח משפטיות, שיישומן יכול בהחלט לסייע לכם.