מהו גישור משפחתי?

גישור משפחתי – הליך הגירושין הינו הליך ארוך ומורכב, השואב מהצדדים אמוציות רבות וכן עלות כספית גבוהה. זוגות רבים מגיעים להחלטה להתגרש, גם לאחר פולמוס קל ביניהם, וללא מחשבה רבה, פונה כל אחד מהצדדים אל עורך דין, על מנת שיגן על זכויותיו.

לרוב, זוגות אלו מוצאים עצמם, בסופו של יום, בהליך משפטי ארוך וסבוך, אשר נלוות לו הוצאות כספיות רבות. אלא שמנגד, ישנם זוגות המעדיפים את הדרך העדינה יותר, שבה ההליך מנוהל באופן מתון יותר, מבלי להילחם בצד השני בבית המשפט, ומבלי לשכוח כי ערב קודם לכן חלקו חיים משותפים.

במאמר שלהלן, נעסוק בגישור הגירושין. תחילה, נבין מהו גישור וכיצד הוא מנוהל. בהמשך, נעמוד על יתרונותיו של הגישור וכן על חסרונותיו ולבסוף נבחין בהבדלים בין ההליכים הקיימים לבין ניהול הליך הגירושין.

מהותו של הליך הגישור:

הליך גישור הינו הליך שבו מתכנסים שני הצדדים שיש ביניהם סכסוך. לרוב, הכוונה בהליך גישור, היא לגישור גירושין. במקרה כזה, בני הזוג מתכנסים אצל מגשר, האחראי להבין מהו הסכסוך הקיים בין בני הזוג. אך באופן כללי, גישור משמעו פגישה של שני צדדים מסוכסכים, עם צד ג', המהווה צד ניטרלי לצדדים המסוכסכים, והוא האמון על גילוי והבנת הסכסוך, כאשר בסוף, המטרה הברורה היא לגשר בין הצדדים.

הליך גישור הגירושין, הוא למעשה הליך שבו בני הזוג מתנהלים מול מגשר גירושין מוסמך. במסגרת ההליך המתנהל מול המגשר, תפקידו של המגשר, הוא תחילה לשמוע את בני הזוג. כלומר – השלב הראשוני של מגשר הגירושין, הוא למעשה להבין את מהות הסכסוך בין בני הזוג.

על מנת להבין זאת בצורה הטובה והעמוקה ביותר, על המגשר לבצע שיחות אישיות ולעיתים שיחות משותפות שבהן נוכחים בני הזוג, יחד. כבר בשלב זה נבהיר, כי על מנת שהליך גישור יהיה בסופו של דבר הליך מוצלח, על בני הזוג לפנות אל מגשר שעמו מרגישים השניים בנוח, שתהיה כימיה בין כולם ודבר זה יוביל לפתיחות ושקיפות מלאה בין הצדדים.

מדוע לבחור בהליך גישור:

על מנת שהליך הגישור ייעשה בצורה טובה ביותר לכל הצדדים, ההסכמה של בני הזוג לפנות יחד אל המגשר, צריכה להיות הסכמה של שניהם, יחד. הסיבות לפנות למגשר גירושין, הן רבות ומגוונות. לעיתים, בני הזוג אשר פונים להליך הגירושין, מאבדים את ערך המשפחתיות, ובפנייה למגשר, הם יכולים לשמר את המשפחה שבנו יחד. כך שהליך הגישור אינו רק בין השניים, אלא משמש גישור משפחתי לכל דבר ועניין. בשורות הבאות נציג מספר יתרונות בולטים בבחירת הליך הגישור:

שמירה על יחסים טובים – לעיתים, הליך הגישור יכול להניב תוצאות טובות יותר ממטרתו. בשל העובדה כי בין בני הזוג מתערב צד ג', שקשוב לבעיותיהם ומצליח לגשר ביניהם, הוא מצליח גם להביא את בני הזוג להבנה, כי הזוגיות שלהם בריאה וטובה, והם אינם צריכים לפתוח בהליך היפרדות, בשל אי הסכמות על תחומים מסוימים.

העלאת פתרונות יצירתיים – מגשר הגירושין מעלה פתרונות יצירתיים לדברים שעליהם בני הזוג לא מסכימים. השיח האישי והאינטימי שנעשה בין בני הזוג למגשר, הוא זה שמאפשר למגשר להגיע לעומק הדברים ובאמת "לגעת" בנקודות הרגישות החשובות למי מהצדדים.

גישור משפחתי – כאמור, מעבר להליך הגישור שעוברים בני הזוג בינם לבין עצמם, הגישור משמש גם כגישור משפחתי כללי. ברגע שבו בני הזוג נמצאים במערכת יחסים המבוססת על כבוד הדדי, אזי גידול הילדים תוך כדי הליך הגירושין, עשוי להפוך לקל יותר, וזאת כמובן בשל העובדה כי הגישור מסייע לצדדים להבין את הצרכים, לא רק שלהם, אלא של משפחתם כולה.

היות ובני הזוג אינם עסוקים בוויכוחים ו"משחקי כוח", הם מתפנים לדבר החשוב באמת, שהוא טובת הילדים. התמיכה והחום והאהבה של ההורים לילד, מועברים בצורה טובה יותר לילד וכך בעצם הילד אינו מרגיש חריג או שמשפחתו התפרקה.

סוף דבר – גישור משפחתי:

במאמר זה דנו בהליך גישור משפחתי, שאותו, למעשה, המשפחה עוברת יחד, וכך, כאשר הגירושין נעשים בצורה נעימה ומוסכמת, הילדים לא הופכים ל"כלי משחק" בידי הוריהם. במצב כזה, כשהילדים רואים שהוריהם מסתדרים ומתגברים על הקשיים יחד, למרות שאינם עוד בני זוג, הם מקבלים שיעור חשוב מאוד לחיים, שלעתיד יכול לתרום רבות, והוא איך להתמודד עם הקשיים שהחיים מציבים בפנינו. מכאן, המלצתנו הינה בחינה של פנייה להליך גישור הגירושין, בטרם פתחתם/ן בהליך משפטי.

Rate this post