האזינו לתכנית הרדיו של עו"ד יעקב בלס ברדיו תל אביב: נפרדים ביחד

עורך הדין יעקב בלס עונה לשאלות מאזינים בנושאי צוואות ונישואים אזרחיים ומשוחח עם רואה החשבון והמשפטן יניב בוכניק על הברחות כספים בין בני זוג

האזינו לתכנית הרדיו של עו"ד יעקב בלס ברדיו תל אביב: נפרדים ביחד

מרדכי שרם, גרפולוג משפטי, מומחה באימות והשוואת כתבי יד מסביר על סוגיי צוואות מזויפות ודרכי זיהוי

צו קיום צוואה – כמה מילים

צו קיום הצוואה נועד להצהיר שהצוואה שיש בידיהם של יורשים היא ברת תוקף חוקי ושניתן לקיימה. כאשר המנוח הותיר מאחוריו צוואה, היא זו שקובעת לגבי חלוקת הרכוש לאחר מותו. עם זאת לא ניתן ליישם את הצוואה בצורה מיידית אלא ישנו תהליך חוקי שאותו יש לבצע לפני שניגשים ליישומה של הצוואה. בקשת צו קיום הצוואה היא תנאי בל יעבור לקיומה של צוואה. צו קיום הצוואה אינו זה שמעניק חוקיות לצוואה; צו קיום הצוואה מצהיר שהצוואה חוקית ושניתן ליישמה. ללא צו קיום הצוואה אי אפשר ליישם את הצוואה אבל הוא אינו זה שמעניק לה את החוקיות שלה. צו קיום הצוואה הוא הצהרתי וכוחו יפה לכול העולם. כיוון שמעמדו של צו קיום צוואה הוא כמעמדו של פסק דין אין לו התיישנות ולכן הוא עומד לעולם.

צו קיום ירושה

את הבקשה לקבלת צו קיום הצוואה יש להגיש לרשם לענייני ירושה אצל האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים יחד עם המסמכים הרלבנטיים. בכך דומה צו קיום הצוואה לצו ירושה שגם הוא ניתן על-ידי הרשם לענייני ירושה. ישנם עוד מקבילים רבים בין צו קיום וצו ירושה כיוון שהם פועלים בצורה דומה במקרים שונים: צו קיום במקרה ויש צוואה וצו ירושה במקרה שאין צוואה. לאחר הגשת בקשה לקבלת צו קיום ותשלום אגרה, תפורסם בעיתון יומי הודעה על הגשת הבקשה לקבלת צו קיום .

במידה ולא יתקבלו התנגדויות במשך 14 יום יהיה ניתן להמשיך בתהליך ההוצאה של צו קיום . במידה ואין התנגדויות תועבר הבקשה לקבלת צו קיום אל האפוטרופוס הכללי. זה יוכל לקבל החלטה להעביר את הבקשה לקבלת צו קיום הצוואה לדיון בבית המשפט לענייני משפחה או לבקש פרטים נוספים מהמבקשים. במידה והאפוטרופוס מתרשם שאין סיבה שלא לפעול כך, הוא יוציא צו קיום .

לעיתים ישנם מקרים שבהם לא יוצא צו קיום לפני שיתקיים דיון בעניין בבית המשפט לענייני משפחה, בעיקר כאשר ישנם התנגדויות להוצאת צו קיום . במקרים יוצאים מהכלל – לדוגמה כאשר המנוח אינו תושב הארץ – ייתכנו דרישות מיוחדות לפני שיתאפשר ליורשים לקבל צו קיום . צו קיום יכול להיות חלקי במובן שהוא נוגע רק לחלק מהנכסים של המנוח: הנכסים שהוזכרו בצוואה המדוברת. מי שמעוניין להגיש התנגדויות לבקשה לקבלת צו קיום צריך להגיש מסמכים רלבנטיים ותצהיר חתום על-ידי עורך דין שבו מפורטות הטענות שבעטיין הוא סבור שאין להוציא צו קיום במקרה המדובר.

לתאום פגישת ייעוץ אישית עם עורך דין יעקב בלס צלצלו >> 072-3931041

כתיבת תגובה