מידע על ידועים בציבור

ידועים בציבור הינם זוגות אשר בוחרים לחיות יחד מבלי להתחתן, היום מעמדם מעוגן בחוק. יעקב בלס מפרט את היתרונות בלהיות מוגדרים כידועים בציבור וכיצד מסדירים את היחסים מסוג זה.

הגדרת הידועים בציבור

הידועים בציבור אלו זוגות שחיים תחת קורת גג אחת עם ניהול משק בית משותף למשך תקופה של כשנה, שנה וחצי ומעלה. לזמן יש חשיבות לשאלה "האם אני נחשב/ת כידוע/ה בציבור". זוג אשר חי יחד מתחת לתקופת הזמן לעיל, אין הם נחשבים עדיין כידועים בציבור.

זוגות ידועים בציבור והחוק

לידועים בציבור, מצבם המשפטי, החוקי, הרבה יותר טוב משל זוגות נשואים. יש לכך כמה סיבות:

  • אין עניין של סחיטה של גט במקרה של פרידה כמו שקורה לעיתים קרובות כאשר זוגות נישואים רוצים לפתוח בהליך גירושין, "אני אתן גט אם את תתני לי כך וכך…"
  • אין עניין של כתובה
  • זוגות שחיים כידועים בציבור חל עליהם משטר רכושי, הכל מחולק באופן שוויוני.
  • ילדים שנולדים לזוגות הידועים בציבור יש סטאטוס רגיל.

יעקב בלס מתאר מצב בו זוג חי יחד שמשך שנתיים ולא התחתן – במקרה והזוג צבר רכוש (כגון רכישת מכונית), מקרה כזה יכול להגיע לבית משפט לחלוקת רכוש. יש דבר שנקרא מזונות לידועה בציבור. על מנת להימנע מבעיות וחיכוכים כספיים מומלץ לעשות "הסכם לחיים משותפים".

הסכם ידועים בציבור

הסכם הידועים בציבור זהו הסכם לחיים משותפים ללא נישואים: בהסכם זה מגדירים בדיוק כמה אחוז יש למי ברכוש המשותף. עריכת הסכם ידועים בציבור עולה בסביבות ה-4000 ₪.

ידועים חד מיניים (הומואים, לסביות)

זוגות של הקהילה ההומו לסבית שחיים יחדיו ומנהלים משק בית משותף חלים עליהם אותם כללים, משטר רכושי, מזונות ועוד. הם נחשבים לכל דבר ועניין כידועים בציבור. במידה ויש מחלוקות משפטיות אפשר להגיע עם זה לבתי המשפט לענייני משפחה. לגבי מזונות יש מבחן הכנסה על מנת לקבוע מי צריך לשלם למי מזונות במקרה של חיים משותפים של גבר עם גבר או אישה עם אישה.

בלס מסכם ואומר כי חיים יחד בתור ידועים זה הרבה יותר כדאי ויעיל לשני הצדדים עם פחות בעיות.

כתיבת תגובה