מה קורה כשהאימא לא מאפשרת לאבא לראות את הילד?

מקרה בנושא תביעת מזונות – בפסק דין בו פעל עורך דין גירושין יעקב בלס, בית המשפט קבע שכל פעם שהאימא לא נותנת לאבא לראות את הילדים זה 1500 שקל קנס שהיא צריכה לשלם.

מה קורה כשהאבא עצמו לא בא לראות את הקטינים?

מה קורה כשיש הסכם מזונות, האב משלם אך אינו מגיע לראות את ילדיו? פסיקה של בית המשפט לענייני משפחה בעניין זה שגם עבר בבית המשפט המחוזי, יש תביעת מזונות שנקראת תביעה לדמי שמרטפות. חד משמעית בתי המשפט היום פוסקים, שאם האב היה צריך לקחת את הילדים בשישבת לדוגמא והוא אינו הגיע לקחת אותם, והאם שכרה שירותיה של שמרטפית, כל השבת, בית המשפט יחייב אותו בשעות האלה. סכום שיכול להגיע לאלפי שקלים. זאת גם דוגמא לבסיס תביעת מזונות לגדלתם. היות וגם התנהגות זו מהווה שינוי נסיבות, כי בעצם הצרכים של הקטינים היום, הנטל הכלכלי הרובץ על האמא הוא הרבה יותר גדול.

ביטוח לאומי ומזונות

מה קורה אם האב לא מסוגל לעמוד בתשלום המזונות, האם אפשר לתבוע אותו לשלם?

מה בית המשפט פוסק במקרה והאב מנוע מלשלם מזונות, היות והוא חסר תעסוקה והכנסה, האם ביטוח לאומי משלים? בביטוח לאומי יש קריטריונים שהם היום מאוד קשיחים. ביטוח לאומי לא משלם לכל אם שיש פסק דין. ראשית צריך לוודא מה מספר הילדים, לשני ילדים התקרה של הביטוח לאומי היא בסביבות 2,700 ₪. אם פסק הדין מדבר על קרוב ל- 3,500-4,000 ₪ היא לא תקבל. מה גם שצריך לבדוק את גובה ההשתכרות של האם, אם גובה ההשתכרות שלה היא 5,000-6,000 ₪ בחודש, היא לא תקבל מהמוסד לביטוח לאומי והיא תצטרך לפעול דרך לשכת ההוצאה לפועל, על מנת לגבות את המזונות, אם הם אינם משולמים.

תביעת ביטול מזונות

יש מקרים שבהם במשפחה בעקבות הגירושין הילד לא רוצה להיות בקשר עם האב, מתכחש לו, לא מדבר איתו. האם במקרה כזה האב מחויב עדיין להמשיך לשלם את כל הוצאותיו של הילד?

אלו מקרים מאוד מצערים, האבא מתחנן לקחת את הילד, והילד אומר שהוא אינו רוצה לראותו. אם מצב כזה מתקיים, ומתקיים לאורך חודשים רצופים ובאמת הילד לא רוצה לראות את האבא, אפשר להגיש תביעת ביטול המזונות. על פי הפסיקה הילד, במצב כזה, נקרא "בן מרדן". לפני הגשת תביעה כזו יש לדעת את גיל הילד, אם מדובר על ילד בגיל שנתיים או שלוש שהוא לא רוצה לראות את אביו כי פשוט טוב לו להיות עם אימו, אז עדיין צריך לבדוק את זה. אם מדובר על ילד בגיל עשר ומעלה שיכול להבין ולדעת בהחלט זה בן מרדן, שאפשר להגיש תביעה לביטול המזונות, והאב יכול לבטל את המזונות באופן כללי. מקרים כאלה קרו בעבר ויש פסיקה בנושא שהגיעה עד לבית המשפט העליון.

לייעות בנושא – פנו אלינו

כתיבת תגובה