בדין העברי קיים ניסיון לעשות סדר בכל מה שקשור למבנה המשפחתי הסטנדרטי, שעל פיו בני זוג הנשואים זה לזה מחוייבים להביא ילדים רק במסגרת זו. אלא שלעולם אין לדעת מה צופן העתיד, ובהחלט ייתכן מצב בו אישה נשואה תהרה לגבר שאינו בעלה ולמעשה תלד ילד שיקבל בעתיד את ההגדרה ממזר. מה עומד מאחורי ההגדרה ומהן ההשלכות של העניין? להלן כל המידע.

מיהו ממזר?

ובכן, ממזר הינה ההגדרה עבור ילד או ילדה שנולדו מחוץ למסגרת הנישואים בזמן שהאישה נשואה.

כלומר, כל אישה נשואה שמקיימת יחסי מין עם גבר שאינו בעלה, בהסכמתו או לא, ונכנסת להריון מביאה ע"פ הדין העברי ילד ממזר לעולם. יש לציין כי במידה ובני זוג (שמנהלים חיי שותפות או כאלו "מזדמנים") מביאים ילד לעולם בזמן שהאישה אינה נשואה, הרי שלא מדובר בממזרות כלל וכלל.  עניין הממזרות עשוי להתגלות בכל שלב בחיים. כאשר העניין מתגלה בשלבים מוקדמים (למשל, הבעל גילה שהאישה בוגדת בו) אזי התינוק ייקרא ממזר מלידתו. פעמים אחרות העניין מתגלה שנים רבות לאחר מכן. ההשלכות לנשיאת הגדרה זו היו בעבר חמורות יותר מכפי שנראה היום. בעבר ממזרים היו מנודים מהחברה, לא הורשו להיות מעורים בחברה ולא היו בעלי הזכות להתחתן כדת משה וישראל. כיום הדבר עדיין כך רק בחברה הדתית והחרדית בפרט. בחברה החילונית המשמעות היחידה היא כי ממזר אינו יכול להתחתן בטקס רבני וברבנות אך לאור האלטרנטיבות, הרי שמדובר בסנקציה פחות משמעותית מבעבר.

בדיקת ממזרות – כיצד ובאלו נסיבות?

הדרך לבדוק בוודאות האם ילד או אדם בוגר הינו אכן ממזר, או במילים אחרות, לבדוק מיהו האב (או לשלול את היות הבעל האב) היא באמצעות בדיקת רקמות, שאותה חייבים לבצע בצו בית משפט בלבד. אינספור מקרי עבר מראים כי בית הדין הרבני מנסה למנוע ככל שניתן את הדבקת ההגדרה של ממזר לאדם מסויים ולכן ינסה בכל מצב של מחלוקת לאשר גם ללא הוכחות כלשהן כי הילד הוא אכן ילדו של הבעל, וזאת על מנת לאפשר לו חיי יהדות תקינים. כך גם פועל בית המשפט לענייני משפחה שנדרש פעמים רבות לדון בסוגיה, האם לחייב בעל או גבר כלשהו לעבור בדיקות על מנת לוודא כי הילד אכן שלו. לעיתים הצורך נובע בכלל מיוזמתו של הילד שגדל ומעוניין לדעת את זהותו האמיתית של האב. צורך אחר לביצוע בדיקת ממזרות הוא זה שנובע לאחר פרידת האישה מבעלה ורצונה לתבוע מזונות מהאב הביולוגי האמיתי של הילד שילדה בהיותה נשואה (או שהבעל שמתגרש מאשתו מעוניין לדעת האם הילד שלו ובמידה שלא, לא ישלם עליו מזונותיו).

לייעות בנושא – פנו אלינו