נישואים אזרחיים בישראל

הבה נתחיל את המאמר בספוילר: אין בישראל נישואין אזרחיים. להבדיל ממדינות רבות בעולם, בישראל לא ניתן להינשא באולם האירועים של העירייה שבה אתם מתגוררים. כמו כן, אין בישראל רישום מוסדר של נישואין אזרחיים. כעיקרון, בישראל נישואין ניתנים לביצוע לפי הדין הדתי שחל עליכם. כלומר, אם אתם יהודים – תצטרכו להינשא לפי הדין הדתי. אם אתם מוסלמים – תינשאו לפי הדין השרעי. אם אתם נוצרים – תינשאו בכנסיה, לפי הדין הכנסייתי.

מכאן עולות השאלות, איך יכולים אנשים להינשא אם הם בני דתות שונות? או אם יש עליהם מגבלת נישואין (כגון – כהן וגרושה)? כיצד אנשים שסולדים מהרעיון של להינשא לפי הדין הדתי, יכולים בכל זאת להינשא? לשם כך כתבנו את המאמר שלהלן, שמטרתו להעניק לכם הקוראים מידע איכותי. נעיר כי המאמר איננו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ספציפי אצל עורך דין משפחה בעל ניסיון.

נישואין בישראל:

בישראל, נישואין וגירושין נערכים לפי הדין הדתי–אישי. כלומר, בני זוג יהודים יוכל להינשא בבית הדין הדתי, וכך גם בני דתות אחרות. מצד שני, ההצמדה של הנישואין לדין הדתי, יוצרת לא פעם קשיים. למשל, כהן וגרושה אינם יכולים להינשא לפי הדין הדתי. בני דתות שונות – למשל יהודי ונוצרייה, אינם יכולים להינשא, וכך גם זוגות חד מיניים (מבחינת הדין הדתי – מדובר בפשע של ממש). כך שהדין הדתי בישראל, מעבר לקשיים רבים שנלווים לו, מונע מזוגות מסוימים להינשא, וזאת עוד לפני שעסקנו בזוגות שמבחינה עקרונית מעדיפים שלא להינשא לפי הדין הדתי. אז מה האפשרות? להינשא בנישואין אזרחים, אבל לא בישראל. על כך – בחלק הבא.

נישואין אזרחיים – הכיצד?

כך, הדרך להינשא בנישואין אזרחים, היא להינשא אבל לא בארץ. כלומר, לנסוע למדינה זרה שמכירה בתוקף הנישואין, לחזור ארצה ולהירשם במשרד הפנים כזוג נשוי. הדבר אגב התאפשר בשל פסיקה של בית המשפט העליון לפני שנים רבות.

בהתאם, ישראלים רבים בוחרים כיום להינשא בקפריסין, או בצ'כיה, או בקנדה, או במדינות אחרות בעולם. במקומות מסוימים ישנה אף אפשרות להינשא ב"זום", כלומר – אפילו לא להתייצב פיזית במדינה הזאת. אבל התנאי להכרה בכך בישראל ורישום בישראל, הוא כי הנישואין מוכרים במדינה הזרה. אגב, זהו הדין גם לגבי זוגות חד מיניים: במידה ומדובר בזוגות אשר נישאו במדינה זרה, והמדינה הזרה מכירה בתוקף הנישואין, הרי שאז גם הם יהיו רשאים להירשם בארץ כזוג נשוי.

גירושין מנישואין אזרחיים בישראל:

למעשה, גירושין בנישואין אזרחיים מתחלקים לשתי אופציות: האחת – אם מדובר בבני זוג שלא הייתה להם מניעה להינשא לפי הדין הדתי, והם בחרו להינשא במדינה זרה ולהירשם בישראל כנשואים, הרי שאז יהיה עליהם להתגרש בבית הדין הדתי. כלומר, אם מדובר ביהודים שלא הייתה להם מניעה להינשא, הרי שהם יצטרכו לעבור במסלול הגירושין בבית הדין הרבני.

מצד שני, אם מדובר בבני זוג שלא הייתה להם אפשרות להינשא בבית הדין הרבני, אזי יהיה עליהם להגיש תביעה להתרת נישואין בבית המשפט לענייני משפחה. ההליך הוא כדלקמן (נסביר בקצרה): מגישים תביעה להתרת נישואין. בית המשפט לענייני משפחה פונה לבתי הדין הדתיים הרלוונטיים או שעשויים להיות רלוונטיים לבני הזוג, בבקשה לקבל חוות דעת האם בני הזוג נחשבים כנשואים לפי הדין הדתי. אם חוות הדעת גורסות שמדובר בבני זוג שאינם נשואים לפי הדת הרלוונטית, הרי שאז בית המשפט יורה על התרת נישואין. התרת נישואין בעצם מפסיקה את הנישואין על כל המשתמע מכך, מבחינה משפטית.

נישואין אזרחיים לחסרי דת:

בישראל קיים חוק משנת 2010, שנקרא חוק ברית הזוגיות לחסרי דת. למעשה זהו חוק שיכול היה לפתור את כל עניין הנישואין האזרחיים, משום שהוא נוקט במונח – "ברית זוגיות" ולא "נישואין וגירושין" ובכך הוא לא גורע מהדין הדתי–אישי. לצד זאת, מדובר בחוק שחל רק על חסרי דת. מי שהוא חסר דת, יכול להירשם בברית הזוגיות. למעשה מדובר בחוק שחל אולי על כמה עשרות אלפי ישראלים.

לסיכום:

במאמר זה עסקנו בנישואין אזרחיים. תחילה הסברנו שבישראל אין אפשרות משפטית לכאורה להינשא בנישואין אזרחיים, כי הדבר איננו מוסדר חוקית, אלא שבישראל הנישואין נערכים לפי הדין הדתי שחל על בני הזוג. מצד שני, הסברנו כי אנשים רבים בוחרים להינשא במדינה זרה, ואלו נישואין אשר מוכרים במדינת ישראל (מכוח פסיקה), לאחר רישום במשרד הפנים, ובתנאי שהנישואין מוכרים במדינה הזרה (כך גם לגבי זוגות חד מיניים). תיארנו גם כיצד מתגרשים במקרה של נישואין במדינה זרה, וכן הסברנו בקצרה מהם נישואין אזרחיים לחסרי דת. את המאמר נסיים בהמלצה חמה – להתייעץ עם עורך דין משפחה בעת הצורך.

Rate this post