מוסד הנישואים ומוסד הגירושים במדינת ישראל, מתנהלים בהתאם למשפט העברי ולדת היהודית. מוסד הנישואים כולל מנהגים יהודים, לרבות טבילת האישה במקווה לפני טקס החופה, חתימת הבעל המיועד על כתובה, שבע ברכות ועוד. כמו מוסד הנישואים, גם מוסד הגירושים נשען על מנהגים מימי המקרא. כאשר זוג מבקש להתגרש, אזי יש סמכות בלעדית לבית הדין הרבני, שמנהל את ההליך בהתאם לדין תורה.

במאמר זה נסקור בקצרה את הליך הגירושים במדינת ישראל. נסביר כיצד על זוג המבקש להתגרש, לנהל את הליך הגירושים, למי עליו לפנות, מהן התביעות הנלוות, למי יש סמכות לנהל את הליך הגירושים והתביעות הנלוות, ומדוע חשוב לפנות אל עורך דין מומחה ובפרט אל עורך דין גירושין מומלץ.

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ונכתב על מנת לתת סקירה על ניהול ההליך.

הליך הגירושים במדינת ישראל:

כאמור, הליך הגירושים במדינת ישראל מתנהל לפי דין תורה. המבקש להתגרש, מגיש כתב תביעה לבית הדין הרבני, שיש לו סמכות ייחודית לדון בתביעת גירושים. כתב התביעה מפרט בהרחבה את הרקע העובדתי וכולל מסמכים, ראיות ועילת גירושים. אפשרות נוספת היא כי בני זוג יגישו בקשה להתגרש בהסכמה, ובית הדין הרבני יעניק תוקף של פסק דין להסכמות הצדדים.

לאחר שמוגשת תביעה לגירושים, הצדדים מגישים תביעות נלוות, כגון תביעה לחלוקת רכוש, תביעה לתשלום מזונות, תביעה למשמורת על הילדים ולעיתים אף תביעת פירוק שותפות. לעומת התביעה לגירושים, התביעות הנלוות יתכן שתוגשנה לבית הדין הרבני ויתכן שתוגשנה לבית המשפט לענייני משפחה – שיש לו סמכות מקבילה לדון בתביעות אלו.

בעוד בית הדין הרבני פוסק בהתאם להלכות שקבע ובהתאם לדין תורה, בית המשפט לענייני משפחה פוסק בהתאם לחוק האזרחי ולפסיקות אזרחיות.

מרוץ הסמכויות:

מרוץ סמכויות הינו ביטוי שבא לתאר מקרה שבו יש לבית המשפט ולבית הדין, סמכות מקבילה לדון בתביעה. ברוב המקרים, הביטוי מרוץ סמכויות, הינו בהקשר לתביעות נלוות לתביעת גירושים.

אז מי ידון בתביעה? ברוב המקרים מדובר במרוץ – כלומר מי שמגיש את התביעה ראשון, הוא זה שקובע היכן התביעה תתנהל. בעבר קבע בית הדין הרבני הגדול, כי תביעות המוגשות באותו יום נחשבות כאילו הוגשו יחד, ובמקרה כזה הסמכות שייכת לבית הדין הרבני. בג"ץ דחה את קביעת בית הדין הרבני הגדול וקבע שאפילו אם תביעה הוגשה דקות ספורות לפני תביעה אחרת, היא תקבע איפה יתנהל ההליך.

יצוין כי ישנן תביעות הכרוכות להליך הגירושים ואז הסמכות לדון בהן תהיה של בית הדין הרבני.

לאיזו ערכאה כדאי להגיש את התביעות הנלוות? ברוב המקרים, לגבר או לבן זוג שרוצה לשמור ולהאריך את מערכת היחסים, כדאי לפנות לבית הדין הרבני, בעוד שלאישה או לבן זוג המעוניין בפירוק התא המשפחתי במהרה, כדאי להגיש את תביעתו לבית המשפט לענייני משפחה.

בעניין זה יובהר כי לכל מקרה ישנן הנסיבות שלו, ויתכן כי נסיבות המקרה יצביעו על כדאיות הערכאה שאליה כדאי לפנות לצורך הגשת התביעות הנלוות.

עורך דין בתחום הגירושים:

עורך דין גירושין מומלץ, הוא עורך דין אשר מכיר את החוקים והפסיקה של הערכאות השונות ויכול לכוון בצורה המקצועית ביותר את הלקוח או הלקוחה לערכאה שלדעתו המקצועית תיטיב עמם. במקרה שבו יש משמעות רבה לבחירת הערכאה שתדון בתביעות הנלוות, כדאי שגורם מקצועי ילווה את ההליך.

מלבד מרוץ הסמכויות וחשיבות הייצוג מול בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה, לעורך דין בתחום הגירושים יש תפקידים חשובים נוספים.

הליך הגירושים והתביעות הנלוות, יתכן שיתנהלו מחוץ לכותלי בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה. במקרה כזה, עורך דין בתחום הגירושים, יכול להיות צד שלישי אובייקטיבי ולנהל הליך גישור בין בני זוג המבקשים להתגרש.

בנוסף לאמור, עורך דין בתחום הגירושים יכול להכין הסכם גירושים. כאשר בני זוג מבקשים להתגרש, לעיתים הם חותמים במהירות על הסכם. רק לאחר זמן מה, מבין אחד הצדדים שעשה טעות בעת חתימה על הסכם גירושים. במקרה כזה, הצד שמרגיש כי חתם על הסכם שלא בגמירות דעת, יכול לפנות לעורך דין שיסייע לו בניסיון לביטול ההסכם.

לסיכום:

הליך גירושים הוא הליך המלווה ברגשות עזים. סיוע מקצועי של עורך דין, יכול לאפשר לבני הזוג ניהול אובייקטיבי ויעיל של ההליך. כאמור, עורך דין בתחום הגירושים, גם יכול לסייע במרוץ הסמכויות. נזכיר כי מאמר זה מציג את האפשרויות הקיימות ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי.