תחום המשפחה הוא רחב מאוד שכולל נושאים רבים, שדומים בכך שכולם נגזרת של תחום דיני המשפחה. כלומר – זה תחום שנוגע ליחסים בין בני משפחה, בין אם הם בני זוג, ובין אם הם ילדים והורים או אחים וכו'. במאמר שלהלן, אני מתכוון כעורך דין לענייני משפחה במרכז, לסקור בפניכם את שלל התחומים שמעסיקים עורך דין לענייני משפחה במרכז, החל מתחום הגירושין ועד לתחומי הירושה, הצוואה והאימוץ וכו'. אעיר כי מטרת המאמר היא להעניק לכם מידע איכותי, אך המאמר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ספציפי אצל עורך דין דיני משפחה בעל ניסיון וידע.

תחום המשפחה – מאפיינים:

לתיקי משפחה יש מאפיינים מיוחדים, כדלקמן:

יצרים: תיקי משפחה הם תיקים שנלווים להם רגשות. זאת בגלל תסכול, קנאה, כעס ועוד. הרגשות נובעים לא פעם מסכסוכים ישנים בין בני המשפחה, מאחים שזוכרים התנהגויות ישנות של האח שעמו הם מסוכסכים, ועד בני זוג שהעוינות שלהם נוצרה עוד לפני שנים, בגלל התנהגויות שונות במהלך הזוגיות.

קנאה: לא פעם, בתיקי משפחה אנו מזהים שהמקור לכעס וסכסוך הוא קנאה. למשל, קנאה בין אחים שהאחד היה מוצלח או אהוב יותר על הוריו. כך, הקנאה לא פעם באה לידי ביטוי בהליכים משפטיים קשים וכמובן יוצרת יצרים וכעס.

כעס: להבדיל מתיקים מסחריים, למשל, בתיקי משפחה לא פעם המאפיין הוא הכעס. הכעס בגלל פירוק יחסים, בגלל מחלוקת על ירושה בין אחים, והדוגמאות עוד רבות. לקוחות שמגיעים לעורך דין משפחה, הם בדרך כלל לקוחות כועסים.

עלויות: תיקי משפחה אינם תיקים זולים. לא פעם לנהל הליך משפטי עד הסוף (כלומר – עד קבלת פסק דין), הוא דבר יקר. לכן, בכל תיק חשוב לבחון את העלויות הצפויות, בטרם מנהלים הליך משפטי ארוך. תמיד יש אפשרויות חלופיות.

תיקי גירושין ויחסים בין בני זוג:

אחד הנושאים העיקריים שמעסיקים עורך דין משפחה במרכז, הוא תיקי גירושין. גירושין הם סיטואציה שבה בני זוג רוצים להתגרש ולפרק את התא המשפחתי שלהם. בישראל, תביעת גירושין היא עניין מורכב, משום שהיא מתנהלת בבית הדין הרבני (כלומר – בית דין דתי). החוק בישראל מקנה לבית הדין הרבני סמכות בלעדית לעסוק בתביעות גירושין בין בני זוג. תביעת גירושין היא תביעה שמבוססת על הדין הדתי, דהיינו – מי שרוצה להתגרש, צריך להוכיח את קיומה של עילת גירושין לפי הדין הדתי, למשל – בגידה, מעשה כיעור, מאיס עליי והדוגמאות עוד רבות.

כמו כן, תיקי גירושין כוללים נושאים נלווים נוספים, כגון – תביעות רכוש, תביעות מזונות בין בני זוג וכן תיקי משמורת ילדים. חשוב להדגיש כי בתחום הגירושין ישנה ערכאת שיפוט נוספת, שנקראת בית המשפט לענייני משפחה. האחרון הוא המוסמך לעסוק בכל תביעה בתחום המשפחה, למעט תביעות לגירושין ונישואין.

תיקי רכוש:

תיקי רכוש, יכולים להתנהל בין בני זוג שנמצאים בהליך גירושין. כמו כן, תיקי רכוש יכולים להיות תביעות לאישור הסכמים, כגון – הסכם ממון בין בני זוג, שנועד להסדיר את שאלת חלוקת הרכוש בעת גירושין. תיקי רכוש יכולים גם להיות סכסוכים עסקיים בין אחים, או בני משפחה אחרים.

תיקי ירושות וצוואות:

כאשר אדם נפטר, הוא מותיר אחריו עיזבון (כלומר – כל רכושו). עיזבון אפשר לחלק באמצעות צוואה, או בהיעדר צוואה, העיזבון מחולק על פי דין. לא פעם ירושות או צוואות יוצרות סכסוכים משפטיים בין יורשים או בין אנשים שחושבים שהם צריכים להיות יורשים. לא פעם הליכי צוואה או ירושה, מתחילים בהתנגדות לקיום צוואה או ירושה, ומתגלגלים לסכסוך משפטי ארוך, בבית המשפט לענייני משפחה.

תיקי אימוץ:

אימוץ הוא הליך של העברת קטין ממשפחתו הביולוגית, למשפחה אחרת, מאמצת. בישראל, אימוץ נעשה רק לפי צו שניתן על ידי בית המשפט לענייני משפחה. הליך אימוץ הוא הליך מורכב, שמצריך מעורבות של עובדים סוציאליים, משפחת אומנה וגורמים נוספים. מדובר בהליך לא פשוט, שמצריך ידע וניסיון של עורך דין דיני משפחה בעל ידע וניסיון.

לסיכום:

במאמר זה פירטתי את הנושאים שמעסיקים עורך דין לענייני משפחה במרכז ובכלל. הסברתי מהם המאפיינים של תחום המשפחה ומה החשיבות של ייצוג משפטי הולם. כמו כן, סקרתי מספר נושאים עיקריים שבהם עוסק עורך דין דיני משפחה, החל מגירושין ועד לענייני ירושות וצוואות. את המאמר אסיים בהמלצה חמה, לפנות לייעוץ משפטי.