בורח מהבית? החוק בעקבותיך…

בריחה מהבית – בסרטים ובספרים רבים אנו נתקלים בתופעה שבה ילדים או נערים בורחים מהבית, לעיתים מדובר במקרה בריחה לזמן קצר ובבריחה לבן משפחה קרוב. אך כמעט תמיד הבריחה מהבית נעשית בשל ריב עם ההורים או עם בן משפחה מסוים וקרוב.

באופן טבעי אנו גם נוטים להתייחס בסבלנות למרד נעורים בדמות בריחה מהבית שכן אנו רואים בכך עניין משפחתי ולא יותר. אך כאשר קטין בורח מהבית יש לכך השלכות משפטיות הרות גורל, וכבדות משקל.

 

חוקים המתייחסים למקרה בריחה מהבית

בריחה מהבית מביאה למעשה לסיטואציה שבה קטין נשאר ללא השגחה ומשוטט ברחובות. בנוסף, כאשר קטין בורח מהבית, במקרים מסוימים החוק רואה בכך הזנחה הורית. שכן אם קטין נמצא ברחוב ללא עזרה והגנה, הרי שמחובת ההורים לדאוג שמקרה כזה לא יקרה.

חוק הנוער (טיפול והשגחה), תש"ך-1960, קובע רשימה של מקרים שבהם קטין ייחשב בתור קטין "נזקק". עיקר המקרים אותם מונה חוק הנוער הם מקרים שעשויים בהחלט להתרחש כאשר קטין בורח מהבית. אלו עיקר המקרים:

(1) כאשר לא נמצא אחראי על קטין, או כאשר האחראי על הקטין לא מסגל לטפל או להשגיח על הקטין או שנמצא כי הוא מזניח את הקטין – מקרים כאלו בהחלט עשויים להתרחש כאשר קטין בורח מהבית ואין לו כל אפשרות לכלכל את עצמו.

(2) כאשר קטין נמצא משוטט ברחוב או מבצע עבודות רוכלות ברחוב או מקבץ נדבות.

(3) כאשר קטין נמצא במקום בו הוא מושפע לרעה, או כאשר הוא מצוי במקום שבו מתבצעות עבירות פליליות (למשל קטין שנמצא במקום שבו חיים נרקומנים).

(4) כאשר קטין נמצא במצב גופני ירוד.

במקרים בהם קטין בורח מהבית הוא אכן עשוי להימצא במצב שבו מצבו הגופני נפגע, או חלילה במקומות שבו הוא עשוי להיפגע פיזית, או אפילו מקבץ נדבות ברחוב על מנת לכלכל את עצמו.

כאשר קטין נחשף לאחת מן הסיטואציות המתוארות הרי שהוא קטין "נזקק". המשמעות המשפטית של כך היא שקטין כזה עובר לטיפול רשויות הרווחה, ואז גם רשאי בית המשפט להורות על הוצאתו מבית הוריו וליטול מהוריו את סמכויותיהם כאפוטרופוסים הטבעיים. קטינים במצב כזה עוברים למשפחות אומנה או למוסדות מיוחדים לילדים במצוקה.

חשוב לציין שקטין הבורח מהבית ונמצא בסיטואציה של נזקקות כפי שמתואר, להורים אף עשויה להיות אחריות פלילית, שכן הזנחת ילדים היא עבירה פלילית.

ניתן לקרוא על כך עוד בכתבות:

מתי המדינה רשאית לקחת ילדים מהוריהם
הזנחה פושעת בקטינים

 

קטין נזקק? לא בכל מקרה

קטין הבורח מהבית אכן יכול להימצא כאמור בסיטואציה שבה הוא ייחשב בתור נזקק, אך חשוב להבהיר שלא כל מקרה שבו קטין בורח לשעות ספורות מהבית (למשל לבית של חבר או של הסבתא) הוא ייחשב בתור נזקק. נזקקות היא מקרה חריג, ולא כל קטין שרב עם הוריו ויוצא מן הבית ייחשב כנזקק.

 

המצב בארץ

בישראל ישנם נערים רבים במצוקה, חלקם בשל היעדר מסגרת ביתית והורים מתפקדים. על פי נתוני עמותת "עלם" המסייעת לנערים במצוקה, נכון לשנת 2013 טופלו במסגרתה 20,000 נערים בגילאים שונים. בנוסף על פי העמותה, ישנם 200,000 נערים במצוקה בישראל נכון לשנת 2013.

 

אמנציפציה?

אמנציפציה לקטינים (Emancipation of minors) היא אפשרות שקיימת בארה"ב לקבל מבית המשפט אישור לטפל בעצמם ולא להיות תלויים בהוריהם. פירושה של המילה "אמנציפציה" היא "כתב זכויות", כאשר מדברים על כך במונח המודרני בהקשר לנערים, המדובר כאמור באפשרות שקיימת לקטינים לדאוג לעצמם, ברשות בית המשפט.

האפשרות הזו הקיימת בארה"ב משתנה ממדינה למדינה, אך ברוב מוחלט מהמדינות בארה"ב קיימים חוקים המאפשרים לנערים לחיות ברשות עצמם. אך השיקולים אותם שוקל בית המשפט והרגולציה בנושא משתנה ממדינה למדינה בהתאם לחוקיה.

 

אמנציפציה לקטינים בישראל – בריחה מהבית

באורח פלא, בישראל אין חקיקה ספציפית שמאפשרת לקטין לחיות ללא תלות בהוריו ברשות בית המשפט. כלומר, בישראל קטינים יכולים להיות עצמאיים בנושאים רבים ללא כל תלות בהוריהם.

בישראל, קטין יכול (תיאורטית) לשכור דירה, הוא גם יכול לחתום על חוזים והוא גם יכול לפתוח חשבון בנק (בהתאם לנהלים המשתנים מבנק לבנק), וכמובן שהוא גם רשאי לעבוד. המשמעות היא שדווקא ישראל היא מדינה מאוד ליבראלית בכל הנוגע לקטינים.

אך חשוב להדגיש כי אומנם קטין לא צריך לקבל אישור מבית המשפט כדי לבצע אחת מן הפעולות המתוארות לעיל, אך חוקים ספציפיים מקלים מאוד עם קטינים ומגנים על קטינים בכל הנוגע למשל לביטול חוזה, או החזרת חובות, או בנוגע להעסקה של קטינים.

כך שהחוק בישראל מתייחס לקטינים ולנושא בריחה מהבית כאשר הקטין עצמו נמצא בסכנה, וחלילה בסיטואציה שבה הוא מוזנח ולא יכול לטפל ולדאוג לעצמו.

כאשר קטין בורח מהבית האחריות היא של ההורים, משום שהם הבוגרים ועליהם מוטלת אחריות הורית לדאוג לצרכי הקטין. כאשר קטין בורח מהבית רצוי לעדכן את המשטרה, ולדאוג לאתרו בהקדם.

רוצים לשמוע עוד על הנושא? זקוקים לייעוץ משפטי?
התקשרו עוד היום:
072-3931041
עורך דין משפחה יעקב בלס

Rate this post