הורות משותפת – מה חשוב לדעת?

זכותו הטבעית של כל אדם היא להביא ילד לעולם, בין אם במסגרת הנישואין המסורתית ובין אם לא. כיום ישנן מספר דרכים לעשות זאת, כאשר אחת הדרכים היותר חדשניות ופורצות דרך היא באמצעות הסכם הורות משותפת. מדובר בהחלטה להביא ילד לעולם עם בן או בת זוג ללא קשר רומנטי, ומתוך הבנה ורצון טוב לקיום חיי משפחה מודרניים. בשורות הקרובות נלמד מעט יותר אודות השיטה, עבור מי היא מתאימה וכיצד עורכים את ההסכם מבחינה משפטית.

 

הורות משותפת – למה הכוונה?

הורות משותפת זהו קונספט חדש יחסית שתומך במודל המשפחה המודרנית שאינה תלויה אך ורק בנישואין, ובוודאי שלא בהעדפה המינית של האדם. את ההסכם ניתן לערוך מבעוד מועד אך גם תוך כדי ההיריון ואף לאחר לידת הילד. השיטה מתאימה לזוגות רבים כאשר מבין המקרים הרלוונטיים ניתן למצוא:

  • בנות זוג שהן נשים – אחת מהנשים יכולות להביא ילד לעולם עם גבר אחר (גיי או סטרייט).
  • בני זוג שהם גברים – אחד מהגברים יכול להביא ילד עם אישה אחרת (לסבית או סטרייטית).
  • גבר ואישה סטרייטים – שאינם בני זוג ואינם ידועים בציבור.
  • גבר ואישה בני זוג – עשויים להיות ידועים בציבור או לא, שאינם מעוניינים להתחתן אך להביא ילד משותף.

חשוב להדגיש כי בני זוג שהם גברים גאים אינם יכולים להביא ילד לעולם באמצעות הסכם הורות משותפת, מאחר ופונדקאות הינה אינה חוקית בישראל. הדבר נכון גם לגבי זוג נשים המשתייכות לקהילה הגאה.

 

מה כולל ההסכם?

הסכם ההורות המשותפת כולל למעשה את כל ההיבטים הנדרשים לגידול הילד ומימוש כל הפוטנציאל שלו. יש שיגידו כי מדובר למעשה במעין  "הסכם גירושין" או "הסכם ממון" שנחתם בהסכמה וברצון טוב בין שני אנשים שהופכים את מחויבותם זה לזו רק כלפי הילד/ים ומעוניינים לעגן זאת בהסכם משפטי. ואכן, כל הסכם הורות משותפת תקף מבחינה משפטית והוא כולל בדר"כ את הסעיפים הבאים :

  • מזונות – מהו הסכום שיושקע בגידול ומימון הילדים ע"י שני בני הזוג.
  • משמורת – קובעת מי יהיה המחזיק העיקרי בילד וייקח את רוב ההחלטות היום יומיות לגביו. המשמורת יכולה להיות בלעדית או משותפת והיא קובעת גם את גובה המזונות.
  • הסדרי שהות – מה יהיה הלו"ז בו ההורה שאינו המשמורן ישהה בחזקת ילדו.
  • שונות – ניתן להכניס סעיפים שונים ומגוונים לתוך כל הסכם הורות משותפת כגון נושא בחירת השם לילד, חלוקת הנכסים, כתיבת צוואה, התחייבות לאופי החינוך (דתי או חילוני) ועוד.

את ההסכם עורכים בתיווך וגישור עורך דין ויש לאשרו בבית המשפט. כמו כל הסכם משפטי, במידה ועם הזמן חלים שינויים שונים אצל אחד ההורים, הרי שניתן "לפתוח" את ההסכם ולאשרו מחדש בבית המשפט.

Rate this post