לא על הגירושין לבדם: תחומי המומחיות של עורך דין משפחה

למרות שזהו תחום רחב ידיים וחשוב, עורך דין לענייני משפחה איננו רק עורך דין גירושין – הוא עוסק בעוד נושאים מלבד גירושין, מזונות, חלוקת רכוש, משמורת, הסדרי שהות ושאר העניינים הקשורים להתפרקות התא המשפחתי. בשורות הבאות נסקור בקצרה עוד תחומים שבהם נדרשת המומחיות של עו"ד משפחה ושבהם הוא עוסק.

עורך דין משפחה – אימוץ

זוגות שרוצים לאמץ ילד נתקלים במכשולים רבים – חלקם רגשיים, חלקם ביורוקרטיים וחלקם טכניים. תפקידו של עורך דין לענייני משפחה לסייע להם בכל מה שנוגע להיבטים החוקים של האימוץ: מה מותר ומה אסור מבחינת חוקי האימוץ של מדינת ישראל ושל מדינות אחרות, מה נדרש ממי שמבקש לאמץ בארץ ומה נדרש ממי שעובר תהליך אימוץ בחוץ לארץ, אילו מסמכים יש להכין ומה ניתן לעשות במקרים שבהם מתעוררים קשיים משפטיים, חוקיים וביורוקרטיים שונים.

עוד על תהליך האימוץ בארץ ניתן לקרוא כאן:
אימוץ: שאלות, תשובות וכמה הערות

עורך דין משפחה – אפוטרופסות

אחד מהנושאים החשובים שבהם מטפל בית המשפט לענייני משפחה הוא נושא האפוטרופסות. האפוטרופוס הוא מי שאחראי מבחינה משפטית על חסוי – מי שאיננו יכול לדאוג לאינטרסים שלו בכוחות עצמו: קטינים, אנשים שסובלים מנכויות שונות וכן הלאה. עורך דין לענייני משפחה עוסק בייעוץ ובמתן ייצוג משפטי בשאלות שונות הנוגעות לענייני אפוטרופסות.

דוגמאות למקרים שבהם יש צורך בסיוע של עורך דין המשפחה כאשר מדובר באפוטרופסות:

  • כאשר הלקוח מבקש להתמנות כאפוטרופוס של קרוב משפחה או של כל מי שזקוק לעזרתו.
  • כאשר בית המשפט מבקש לקחת מהלקוח את האפוטרופסות על ילדיו או על מי שכבר נמצא תחת חסותו.
  • כאשר הלקוח הוא אפוטרופוס וישנו תהליך משפטי שנובע מכך – תשלום מזונות, זכויות על רכוש, קבלת החלטות לגבי החסוי וכן הלאה.
  • כאשר הלקוח מבקש לדאוג לענייניו של חסוי שנמצא תחת אפוטרופסות של מישהו אחר: למשל, כשהוא סבור שזכויותיו של קרוב משפחה או כל אדם נפגעות בגלל התנהלות לקויה של האפוטרופוס שלו.

עוד על תהליך האפוטרופסות בארץ ניתן לקרוא כאן:
אפוטרופסות – שאלות ותשובות וכמה הערות

תביעות אבהות

תביעת אבהות מוגשת לבית המשפט כאשר אם לילד מבקשת לחייב אדם אחר להכיר באבהותו על הילד שלה ולשאת בחובות המשפטיות והחוקיות הנובעות מכך. לרוב, מטרת התביעה היא לחייב את האב לסייע באופן כלכלי בגידול הילד. במקרים אחרים התביעה מוגשת על רקע של ירושה כדי שהילד יוכל לקבל חלק בירושה הרלוונטית. גם אבות יכולים להגיש תביעת אבהות כדי לקבל זכויות ראייה ומשמורת.

עורך דין לענייני משפחה יעניק את הסיוע המשפטי ואת הייצוג הנדרש בבית המשפט בין אם הלקוח שלו הוא הצד שתובע שמישהו יוכר כאב ובין אם הלקוח הוא הצד שמתכחש לאבהותו ומבקש שלא יכירו בו כאב.

צוואה

עריכת צוואה יכולה לחסוך הרבה צרות ומאבקים. עריכת צוואה בצורה נכונה – באופן שיבטיח שהיא אכן תהיה ברורה, בהירה, מדויקת וחוקית – מצריכה את שירותיו של עורך דין שמבין בתחום ויכול לסייע בעריכת הצוואה באופן מיטבי ובהתאם לחוק. במקרים שבהם עורך הצוואה מבקש להוסיף תנאים מסוימים לקיומה הרי שיש הכרח בקבלת ייעוץ משפטי מתאים ומקיף.

עוד על עריכת צוואה וצו קיום צוואה ניתן לקרוא כאן
צו קיום צוואה – כמה מילים

ירושה

במקרים שבהם לא נערכה צוואה, החוק אמנם מסדיר את הירושה, אבל אין זה אומר שהדברים פשוטים וברורים. תפקידו של עורך דין לענייני משפחה הוא לסייע ללקוח שחושב שזכויותיו לגבי ירושה כלשהי עלולות להיפגע ולאפשר לו לקבל את מה שמגיע לו לפי החוק ולפי הנסיבות הייחודיות של כל מקרה. עורך הדין גם יכול לסייע לכלל היורשים להגיע להסדרי ירושה בהסכמה הדדית ומבלי להסתבך עם דיונים ארוכים וצרות משפטיות שונות.

מלבד היותו עורך דין גירושין, עורך דין משפחה הוא גם המומחה המתאים בתחומים הללו – אתם יכולים להיעזר בשירותיו, בידע שלו ובניסיון שהוא רכש בכל הנושאים הללו הקשורים בדרך כזו או אחרת למשפחה.

לקבלת ייעוץ ראשוני מעורך דין גירושין יעקב בלס – צרו קשר בטלפון: 072-3931041

כתיבת תגובה