מגשר גירושין

הליך גירושין הוא הליך לא פשוט, לא ברמה רגשית ובוודאי לא ברמה כלכלית. ישנן מספר דרכים להתגרש: אפשר להתגרש בצורה מהירה בהסכמה, ומאידך ניתן להתגרש באמצעות ניהול הליכים משפטיים ארוכים, כך שהליך הגירושין ייקח זמן רב. במקביל, ישנה עוד דרך להתגרש, והיא באמצעות סיוע של מגשר גירושין, אשר תפקידו יהיה לגשר בין בני הזוג ולסייע להם להגיע להסכמה לגירושין, וגם להסכמה בעניינים הנלווים לגירושין (לדוגמא – משמורת ילדים, מזונות, רכוש משותף ועוד). במאמר זה נסביר מה בעצם כולל הליך גירושין. לאחר מכן, נסביר מהו גישור גירושין, מה היתרון של גישור גירושין וגם נמנה מספר חסרונות שחשוב להכיר. נעיר, כי מטרת המאמר היא להעניק לכם הקוראים תוכן איכותי, אך אין במאמר כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי.

הליך הגירושין – רקע:

הליך גירושין בישראל כולל מספר רבדים: גירושין בבית הדין הדתי, שהוא המוסמך לדון בגירושין בישראל. לצד זאת, בני זוג צריכים להסדיר את משמורת הילדים, מזונות הילדים וגם את חלוקת הרכוש המשותף שלהם. את הנושאים הנלווים לגירושין, אפשר לכרוך עם תביעת גירושין המוגשת לבית הדין הרבני, אך לרוב הליכים אלו מנוהלים בבית המשפט לענייני משפחה. כלומר, ישנם מספר הליכים הנוגעים לגירושין, ואלו בעצם נושאים נפרדים שבני זוג צריכים להסדיר בעת גירושין.

מהו גישור:

גישור – מהמילה גשר – הוא הליך שבמסגרתו שני צדדים ניצים מקיימים הידברות, שתכליתה היא הסכם פשרה. כאשר מדובר בבני זוג, הרי שהליך גישור, נועד להביא את בני הזוג להידברות ופשרה, שסופן יהיה בהסכם גירושין וגם הסכם שיכלול הסדרה של שאר ענייני הגירושין, כגון – משמורת ילדים, מזונות וחלוקת רכוש. כיום, הדין מחייב זוגות לקיים הליך הידברות פורמלי לפני הגשת תביעה. לעומת זאת, ניתן להסכים מראש על מגשר גירושין, אשר ידון בתיק ויגשר בין בני הזוג.

מגשר גירושין – תפקידו:

מגשר גירושין הוא לרוב עורך דין בתחום דיני המשפחה, אשר יש לו הסמכה וידע כמגשר. מגשר גירושין טוב, יהיה עורך דין בתחום, אשר יוכל לסייע לבני הזוג גם מבחינת הידע המשפטי שלו, להגיע לידי פשרה והסכם גירושין ראוי, שיהיה טוב לשני הצדדים. לרוב, מגשר גירושין גובה את שכרו מכל אחד מהצדדים, בהתאם לשעות עבודתו. ישנם מגשרים טובים ומיומנים, וישנם מגשרים חסרי ניסיון. יש לבחון כל מקרה לגופו.

היתרונות בגישור גירושין:

בהליך גישור גירושין ישנם מספר רב של יתרונות. הבה נמנה אותם:

הליך לא פורמלי: הליך גישור הוא הליך לא פורמלי, אינטימי, שבמסגרתו הצדדים מקיימים שיח נעים יותר, לצד מגשר גירושין. לעומת זאת, בהליך משפטי, הצדדים תלויים בלוח הזמנים של בית המשפט, ובשופט שלא תמיד ער לצרכים האישיים שלהם.

הליך נעים יותר: להבדיל מהליך משפטי שבמסגרתו הצדדים נחקרים בחקירה נגדית, ובעצם מנסים לנצח, בהליך גישור, הצדדים לא מנסים לנצח, אלא להגיע לידי הסכמה.

מהירות: הליך משפטי, בוודאי בתחום המשפחה, יכול לקחת זמן רב, לעיתים אפילו מספר שנים. הליך גישור, נערך בהתאם ללוח הזמנים של בני הזוג. דהיינו, בני זוג יכולים להגיע לידי הסכמה בתוך ימים ספורים, ובכך בעצם לסיים את הליך הגירושין. הליך משפטי כאמור, יכול להיגרר תקופה ארוכה, שתלווה בכעס, מתח וחוסר נעימות.

חסרונות בגישור גירושין:

אין הרבה חסרונות בגישור גירושין, אך יש חיסרון אחד מהותי – לעיתים ישנם מקרים מאוד ברורים, שבהם גישור יכול לסייע לצד חזק, לשמור על זכויותיו מול צד חלש. במילים אחרות, יש מקרים שבהם ראוי שערכאה שיפוטית תיתן את עמדתה. אלה מקרים נדירים בדיני המשפחה, אך אם אנו צריכים להצביע על חיסרון, אז זהו החיסרון היחיד. גישור בעצם מביא את הצדדים לידי פשרה, ומונע מהם הליך משפטי, ארוך ויקר. עם זאת, יש מקרים שבהם הדין ברור, ולצד אחד מגיעות זכויות, שאולי הוא יצטרך לוותר על חלקם, במסגרת הליך גישור. אך לשם כך, חשוב להיות מלווה בעורך דין משפחה, אשר ייעץ מהצד.

לסיכום:

במאמר זה הסברנו כיצד ניתן להתגרש באמצעות סיוע של מגשר גירושין. הסברנו קודם כל מה כולל הליך גירושין, ומה הופך את ההליך למורכב מאוד במדינת ישראל. לאחר מכן, הסברנו מי הוא מגשר הגירושין וכן מהם היתרונות והחסרונות בקיום הליך גישור גירושין. אנו מציעים שוב – להתייעץ קודם כל עם עורך דין גירושין, ובהחלט לבחון לעומק האם כדאי לקיים הליך גישור גירושין, למען גירושין יעילים ומהירים.

Rate this post