מזונות והסדרי שהות: מה הקשר? כמה שאלות, תשובות והערות

מזונות והסדרי שהות – שניים מהנושאים החשובים הנידונים במהלך תהליך הגירושין הם נושא המזונות ונושא הסדרי השהות. בשורות הבאות נבחן את הקשר שבין הסדרי השהות והמזונות לילדים במקרים שונים.

האם תשלום מזונות לילדים ניתן לביטול אם האם לא מאפשרת לאב לראות את הילד?

חובת האב לשלם מזונות לילדיו הינה חובה ללא תנאים – כמעט. האב חייב בתשלום המזונות כמעט בכל מקרה. גם כאשר האם מסרבת להניח לילדים לפגוש את האב, האב עדיין צריך לשלם מזונות – הילדים אינם נענשים כיוון שהאם איננה עומדת בהסכם הגירושין.

אולם בפני האב פתוחות דרכים אחרות לדרוש שלא יימנע ממנו לפגוש את ילדיו. הוא יכול לפנות לפקידת הסעד או להגיש תלונה למשטרה על אי כיבוד ההסכם ועל כך שנמנע ממנו לראות את ילדיו. במקרים מסוימים המקרה יגיע אף לבית המשפט. אם בית המשפט יתרשם שאין הצדקה למעשי האם – דהיינו שהאב איננו פוגע בצורה כלשהי בילדים – הרי שהוא יחייב את האם להתיר לאב לפגוש את הילדים. הוא עשוי לפסוק שעל כל סירוב של האם – על כל מקרה שבו היא מונעת קיום פגישה בין האב לילדיו בהתאם להסדרי השהות שנקבעו – יהיה עליה לשלם קנס על ביזיון בית המשפט.

כך, בתיק שבו עורך דין גירושין יעקב בלס ייצג אב שממנו נמנע לפגוש את ילדיו, בית המשפט קבע שבכל פעם שהאם לא מאפשרת לאב לראות את הילדים, היא תשלם קנס בסך 1500 ₪.

ואם הילד מסרב לפגוש את האב?

ילד המסרב לראות את אביו נקרא ילד מרדן. זהו מקרה שונה כיוון שהילד הוא זה שמסרב לראות את אביו ולא האם שמונעת זאת ממנו. חשוב להבין שאפילו ילד סרבן לא יאבד את המזונות שמגיעים לו כל כך מהר. בית המשפט צריך להתרשם שמדובר במקרה קיצוני שמצדיק הפסקה של תשלום המזונות – רק במקרים בודדים, חריגים ובולטים בית המשפט יקבל את הדרישה.

כאשר מדובר בילד בוגר שיכול להבין את מעשיו – לרוב מדובר על ילדים מעל גיל 15 – וכאשר בית המשפט מתרשם שאין הצדקה לסירוב הילד לפגוש את אביו – זאת אומרת שהאב איננו פוגע בו בשום צורה – הרי שבית המשפט עשוי לפסוק שהאב לא יצטרך לשלם מזונות לילד. עם זאת מדובר רק בהפסקת תשלום של חלק במזונות שהינו מעבר לצרכים הבסיסיים של הילד. ההורה ימשיך לשלם לילד סכום מינימאלי הידוע גם כהלכת בן-עמי (תקדים שהושג על ידי עורך דין יעקב בלס ובו נקבע הסכום הנדרש לצרכים הבסיסיים של הילד.) הכסף שלא ישולם לילד – מעבר לצרכים אלה – יישמר בנאמנות עד שהילד יסכים לפגוש את אביו. כלומר: חשוב להבין שגם במקרה זה הסכום ממשיך להיות משולם, אבל לא ישירות לילד.

מה קורה כשהאבא עצמו לא בא לראות את הקטינים?

זהו, במובן מסוים, הצד השני של השאלות הקודמות: האם אב שמשלם מזונות חייב לפגוש את ילדיו?

התשובה, מזווית הראיה של החוק ובהתעלם מזווית הראיה המוסרית, איננה חד-משמעית. אין זה מובן מאליו שניתן לכפות על אב לראות את ילדיו. עם זאת, הסדרי השהות הכלולים בהסכם הגירושין הם חלק מהסכם מחייב ולכן מדובר כאן בהפרת הסכם – מעשה שאיננו חוקי.

מבלי להיכנס לפרטי-פרטים, בית המשפט יכול לחייב את האב בתשלום על כך שהוא מסרב לראות את הילדים:

  • דמי שמרטפות: אם לאם נגרמות הוצאות כיוון שהאב לא מכבד את הסדרי השהות היא יכולה לתבוע החזר שלהם. לדוגמה: שמרטף שישמור על הילדים בזמן שהיא עובדת. התשלום יכול להגיע לסכום גבוה אף יותר: אם האב, לדוגמה, היה אמור לקחת את הילדים בסוף השבוע ולא עשה זאת. קיימות פסיקות בנושא שבהן האב חויב לשלם אפילו אלפי שקלים.
  • קנס על ביזיון בית המשפט: האב ייקנס על כך שלא מילא אחר הוראות בית המשפט.
  • פיצוי לילדים על עוגמת נפש: מדובר במקרים חריג אך עם זאת יש להזכיר את האפשרות. לדוגמה: בפסק דין של בית המשפט העליון נקבע שאב יפצה את ילדיו על עוגמת הנפש שנגרמה להם עקב סירובו לראות אותם.

מה קורה אם האב לא מסוגל לעמוד בתשלום מזונות, האם אפשר לתבוע אותו לשלם?

ישנם מקרים שבהם האב איננו יכול לשלם. במקרים שכאלה יש לפנות לביטוח הלאומי ולהגיש תביעת מזונות. הביטוח הלאומי, אם המקרה יעבור את תהליך האישור הנדרש, ישלם במקום האב את המזונות. חשוב לדעת שפניה אל הביטוח הלאומי נעשית במקום פניה אל ההוצאה לפועל – לפני שבוחרים בדרך הפעולה המתאימה חשוב להתייעץ עם עורך דין לענייני משפחה כדי לבחור את הדרך הנכונה.

תשלום מזונות לילדים איננו משהו שניתן לוותר עליו, כיוון שמדובר בצרכים הבסיסיים של הילדים. חשוב לקבל ליווי של עורך דין שיוכל לסייע לכם להתגבר על המכשולים השונים והסיבוכים הצפויים והלא צפויים בכל הקשור לתשלום מזונות ולקשר שלהם אל הסדרי השהות.

מעוניינים לקבל מידע נוסף בנושא מזונות והסדרי שהות? צרו קשר עם עו"ד משפחה יעקב בלס ותקבלו שירות מקצועי ויחס אישי וחם.

לתאום פגישת ייעוץ אישית עם עורך דין יעקב בלס צלצלו >> 072-3931041

Rate this post