אפוטרופסות – שאלות ותשובות וכמה הערות

מה זה אפוטרופסות?

אפוטרופוס – הוא מי שמונה להיות האחראי על הטיפול בקטין (במקרים של ילדים שהתייתמו, הוצאו מרשות ההורים שלהם כיוון שאלה לא מתפקדים או מתעללים וכיוצא בזה) ובכל מי שאיננו מסוגל לדאוג לעצמו (בגלל בעיות בריאות גופניות או מנטאליות.) המושג משמש גם, בהרחבה, לכל השגחה על רכוש, ירושה וכן הלאה.

 

מה ההבדל בין אפוטרופוס למשמורן?

האפוטרופוס הוא האחראי המשפטי על הקטין (במקרה שמדובר בקטין.) המשמורן הוא זה שאחראי על החזקת הקטין. במקרה של גירושין, כאשר אחד מההורים הוא המשמורן, ההורה השני איננו מפסיק להיות אפוטרופוס של הילד/ים.

 

מה עושה האפוטרופוס? מה הן חובותיו?

תפקידו הוא קודם כל לספק הגנה למי שנמצא תחת חסותו ואיננו יכול להגן על עצמו, ולנהל את ענייניו של מי שאיננו יכול לעשות זאת בעצמו. האפוטרופוס מייצג את מי שנצא תחת חסותו ומקבל במקומו החלטות שונות שנוגעות לחייו ולרכושו.

 

מי מחליט מי יהיה האפוטרופוס?

אם צריך לקבוע מיהו האפוטרופוס החוקי הרי שבית המשפט הוא זה שיחליט בעניין.

 

האם ישנם מקרים שבהם מישהו הוא אפוטרופוס גם אם הוא לא הוכרז ככזה על ידי בית המשפט?

כן. למעשה כל הורה הוא האפוטרופוס של הילדים שלו באופן טבעי (אפוטרופוס טבעי.) אבל ישנם גם מקרים שבהם יש מי שמתפקד כאפוטרופוס גם מבלי שקיבל מינוי רשמי. למשל: סבא או סבתא שמטפלת בנכדים לאחר שהוריהם מתו או קרובי משפחה אחרים שיש להם קשר חזק עם היתומים. אפוטרופוס מהסוג הזה מכונה בלשון החוק "אפוטרופוס שלא על ידי מינוי."

 

אז אפוטרופוס שלא על ידי מינוי פטור מחובות החוק?

 לא. גם אם המינוי לא הוכר (עדיין) על ידי בית משפט, האפוטרופוס עדיין חייב לבצע את כל מה שמוטל על אפוטרופוס שכן קיבל מינוי רשמי מבית המשפט. עם זאת, הוא לא יוכל לייצג את הנמצאים בחזקתו (למשל בבית חולים או בענייני רכוש) עד שלא יקבל מינוי רשמי מבית המשפט.

 

האם יש מקרים שבהם ממונה אפוטרופוס רק לעניין מסוים (אפוטרופוס חלקי) או שהוא תמיד אחראי על כל העניינים?

בית המשפט יכול להחליט על מינוי אפוטרופוס לעניין מוגבל. למשל: במקרה של אישה שעלולה לחתום על הסכם גירושין שיזיק לה כיוון שהיא מיואשת, בית המשפט יכול להחליט שהזכות מופקעת ממנה ומועברת לאפוטרופוס שהוא ממנה שייצג אותה. בית המשפט יכול גם להחליט שהאפוטרופוס אחראי רק על הרכוש ולא על הגוף או רק במקרה אחד ספציפי ולא בכל עניין ודין.

 

האם יש תמיד רק אפוטרופוס אחד?

לרוב כן אבל לא תמיד. קודם כל, ניתן למנות תאגיד לתפקיד – למשל, הקרן לטיפול בחסויים שהיא תאגיד ציבורי שלא למטרות רווח. כמו כן, בית המשפט יכול להחליט שבמקרה מסוים יש לצרף אפוטרופוס נוסף לאפוטרופוס הקיים. מקרה נפוץ, יחסית, הוא כאשר האם חולה ויש חשש שהיא לא תוכל לטפל בעצמה בילדים. בחלק מהמקרים הדבר נעשה לבקשת האפוטרופוס החוקי עצמו (אם שדואגת לעתיד ילדיה) או לפי המלצת בית המשפט – כשהוא סבור שישנו מישהו שהאפוטרופוס שלו (למשל, ההורים) איננו מתפקד בצורה משביעת רצון.

 

זה לנצח, התפקיד הזה, אפוטרופוס?

ישנם מקרים שבהם תפקיד האפוטרופוס מסתיים לבד – כשמי שבחזקתו כבר איננו זקוק לאפוטרופוס (למשל, קטנים שבגרו או חולה שהבריא.) במקרים אחרים בית המשפט יכול להחליט שהאפוטרופוס איננו ממלא את תפקידו ויש להחליף אותו. במקרה שכזה בית המשפט יחליט על המחליף.

 

האם האפוטרופוס יכול להתפטר?

כן אבל הוא יישאר אחראי עד שבית המשפט יאשר את ההתפטרות שלו וימנה לו מחליף.

 

האם האפוטרופוס מקבל תמורה כספית?

במקרה שהיו לאפוטרופוס הוצאות עקב הטיפול במי שתחת חסותו, ההוצאות האלה ישולמו מרכושו של האחרון. בית המשפט יכול גם לפסוק שכר לאפוטרופוס שישולם מתוך נכסי החוסה או שישולם על ידי המדינה או גופים אחרים.

אפוטרופסות הינו תחום שנוגע במקומות רגישים וחשובים בחיי הפרט והמשפחה. חשוב להתייעץ עם מומחה בתחום כדי שלא לגרום לטעויות מכאיבות ובעלות השלכות כבדות.

מעוניינים לקבל מידע נוסף בנושא אפוטרופסות? צרו קשר עם עורך דין משפחה יעקב בלס – מומחה לתחום גירושין ודיני משפחה ותקבלו שירות מקצועי ויחס אישי וחם.

Rate this post