עד שהבגידה תפריד בינינו: על ההיבטים המשפטיים של בגידה בחיי הנישואין

עד שהבגידה תפריד בינינו: על ההיבטים המשפטיים של בגידה בחיי הנישואין

נישואין מתחילים בחגיגה ובצלילים שמחים ומשמחים. לפעמים הם נגמרים באקורדים צורמים – למשל, במקרה של בגידה. בשורות הבאות נבחן את ההיבטים המשפטיים של בגדיה של אחד מבני הזוג ואת התפקיד של עורך דין גירושין במקרה שכזה; את ההיבטים הרגשיים והחברתיים נשאיר לפעם אחרת.

האם בגידה היא עילה לגירושין?

התשובה הקצרה היא: כן – בגידה היא עילה לגירושין. לפי ההלכה היהודית בעל חייב לגרש אישה שבגדה ובית הדין יכול לחייב בעל שבגד להעניק גט לאשתו. עם זאת כבר היו מקרים שבית הדין ניסה לחייב את האישה להסכים לשלום בית – יש סימנים לכך שהדבר הינו פחות פופולארי כיום מאשר בעבר.

האם בגידה משפיעה על חלוקת הרכוש?

קודם כל, יש להבדיל בין הגישה של החוק ובין הגישה של הדין העברי.

לפי חוק יחסי ממון (חוק שנחקק בשנת 1973 ומסדיר את חלוקת הרכוש במקרה של גירושין) לבגידה – ולא מי משנה מי מבני הזוג הוא הבוגד – אין כל השפעה על חלוקת הרכוש. יוצא מן הכלל אחד הוא חובות שנגרמו בגלל הבגידה – במקרה שכזה אלו אינם חובות משותפים ורק הצד הבוגד אחראי עליהם.

לפי המשפט העברי ישנו הבדל בין בני הזוג. אם האישה היא שבגדה הרי שהיא מנושלת מכל זכויותיה ברכוש המשותף והיא מאבדת את הכתובה. אם הבעל הוא הבוגד הרי שאין לכך כל השלכה על חלוקת הרכוש והוא איננו מפסיד דבר.

חשוב לדעת שבית הדין הרבני מחויב על פי החוק לפעול לפי חוק יחסי ממון אך הוא איננו תמיד עושה זאת. כמו בכל חוק, ישנו מרחב לפרשנות ובית הדין הרבני עושה שימוש בסעיף ה"נסיבות מיוחדות" כדי לקבוע שבגידה היא עילה מספקת לפגיעה בחלוקת הרכוש השוויונית במקרה והאישה היא הבוגדת.

האם בגידה משפיעה על גובה מזונות האישה?

כן, ברוב המקרים – אישה שבגדה יכולה לאבד את מזונות האישה שהיו מגיעים לה במקרה אחר. גם כאן ניתן למצוא הבדלים בגישה בין בית הדין הרבני – שנוטה יותר לבטל את מזונות האישה – ובין בית המשפט לענייני משפחה שעשוי לפסוק בכל מקרה לגופו. בנוסף, במקרה שבו גם הבעל בגד, בית המשפט לענייני משפחה עשוי לפסוק שאין עילה לביטול מזונות האישה.

ועל מזונות הילדים?

חד משמעית: לא. מזונות הילדים אינם תלויים בבגידה של מי מבני הזוג.

האם בגידה יכולה להשפיע על המשמורת?

משמורת על הילדים נקבעת לפי טובתם בלבד. אישה שבגדה לא מאבדת את המשמורת על הילדים אלא אם כן הבגידה נובעת מבעיות נפשיות שעלולות להשפיע על הטיפול בילדים ועל טובתם. גם גבר בוגד לא מאבד בגלל הבגידה את זכויותיו בכל הנוגע לילדים אלא אם כן הבגידה היא חלק מהתנהגות כללית שמסכנת את שלומם ואת טובתם.

מה לעשות אם אני הצד הנבגד?

לפני שעושים צעדים שאין מהם חזרה לאחור, חשוב מאוד להתייעץ עם עו"ד גירושין. לכל צעד יכולה להיות השפעה משפטית וחשוב לדעת מהן ההשפעות. לדוגמה: בעל שפתח תיק בבית דין רבני בגלל בגידה לא יוכל שלא להתגרש מאשתו כיוון שבית הדין הרבני מחייב גירושין במקרה של אישה בוגדת, בהתאם להלכה היהודית. ניתן לפנות גם אל חוקר פרטי כדי להשיג הוכחות אבל גם במקרה שכזה, לפני שפונים אל החוקר, כדאי להתייעץ עם עו"ד משפחה כדי לדעת מהן ההשלכות של הצעד הזה.

ומה לעשות אם באמת אני נמצא בצד הבוגד?

קודם כל, ישנם הבדלים בין גברים ונשים.

אם הצד הבוגד האישה הרי שיש משנה חשיבות למרוץ הסמכויות. לאישה יש אינטרס גדול שהתיק יידון בבית המשפט לענייני משפחה – כבר הסברנו שבית הדין הרבני יוצר קשר בין בגידת האישה לבין חלוקת הרכוש, קשר שאיננו מקובל על בית המשפט לענייני משפחה.

אם הגבר הוא הבוגד ברוב המקרים ישנה עדיפות לפנייה לבית הדין הרבני אך לא תמיד. לדוגמה: ייתכן ובית הדין הרבני יחייב תשלום מלא או חלקי של הכתובה ואילו בית המשפט לענייני משפחה עשוי להתייחס לכתובה באופן פחות מחייב. בכל מקרה יש לבדוק את התיק לגופו ולכן חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין גירושין איכותי.

בגידה היא אירוע משברי וכואב שלו השפעות מרחיקות לכת. כדי להקל היכן שניתן ולא ללכת לאיבוד כדאי להיעזר בשירותיו של עורך דין משפחה מתאים שיש לו את הידע והניסיון הרלבנטיים לנושא.

לתאום פגישת ייעוץ אישית עם עורך דין יעקב בלס צלצלו >> 072-3931041

 

Rate this post